Przypominamy, że dziennik elektroniczny szkoły znajduje się tutaj!

 

Wycieczka do Muzeum Inżynierii w Krakowie klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej

P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p – tak zatytułowano wystawę w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, w której brali udział uczniowie naszej Szkoły Podstawowej z klasy IV, V oraz VI w dniu 31 października br. W muzeum, które ulokowane jest w odbudowanej ponad stuletniej zajezdni tramwajowej na krakowskim Kazimierzu, uczniowie mogli zobaczyć 20 Fiatów 125p w różnych wersjach. Ekspozycja podzielona została na tematyczne strefy: Obiekt westchnień, Targi motoryzacyjne „Złota dekada polskiej motoryzacji”, Rekordowy fiat, Fiat na służbie, Na wczasy, U mechanika, Fiatomania, Mój fiat. Zwiedzający uczniowie  zostali zabrani w podróż w czasie do lat dzieciństwa swoich rodziców. Poznali zasady zdobywania Fiata 125p (w PRL-u samochodów i innych dóbr nie kupowało się, tylko zdobywało), co to były talony na samochody i kto mógł je dostać, kto jeździł tym samochodem, jak był wykorzystywany w propagandzie sukcesu, jak można było zdobyć do niego części.

Nasi uczniowie po oglądnięciu wystawy zostali zabrani przez opiekunków oraz przewodnika na lekcję muzealna na temat powstawania papieru i dawnych przyrządów do pisania. Każdy uczeń wyprodukował własna kartkę papieru, która zabrał na pamiątkę ze sobą do domu. Pan przewodnik opowiedział historie papieru, kto i kiedy wynalazł papier i jak to się zaczęło:)